Селото е създадено в началото на 1940-те години във връзка с откриването на находище на оловно-цинкова руда. Фабриката и жилищата са построени от немски строители, а рудата е изнасяна към Германия. През 1947 г. фабриката е национализирана. Социалистическата власт събаря старите къщи и построява на тяхно място блокове, магазин, ресторант, киносалон и читалище. След 1989 г. в селото настъпва период на упадък. Изготвен е план някогашният му център да бъде превърнат в предприятие за взривни материали, поради което голяма част от сградите са взривени.