Паметникът е монтиран през 1965 г. Според документите, в началото Паисий е бил разположен откъм южната част на храм „Св. София“. Запознати, обаче, твърдят, че на бившия първи в държавата, Тодор Живков, не му допаднала скулптурата на Паисий и младият по това време творец бил строго мъмрен за „неуспеха“ си. Фигурата е била отлята в Румъния. През 60-те години на миналия век паметникът бил преместен от мястото си го базиликата „Св. София“. Михаил Симеонов пък емигрира от страната. Не след дълго Паисий е монтиран на мястото, на което се намира и в момента, а именно, срещу патриаршеския храм „Св. Александър Невски“. Специалисти смятат, че скулптурата би могла да изпъкне много повече, ако бъде поставена на място с плътен фон. Такава, всъщност, е била и идеята на автора на паметника.