Като се има предвид, че на мястото на повечето християнски култови обекти, посветени на Свети Илия, в езически времена е имало светилища, може да се приеме това правило и за тукашния оброк. Вероятно каменният стълб е принадлежал на съществувало на това място тракийско светилище.
На мястото има забит в земята каменен стълб с височина от около 120см. До него преди години е поставен метален кръст. До Първата световна война (1914-1918г) каменният стълб е
бил висок над 2м, но поради мерки за сигурност бил счупен на две. От намиращата се на запад
Осоговска планина, камъкът давал вид на малко укрепление (оптическа измама) и за да не стане стане прицел на вражеските сили, при евентуално превземане на българските позиции, военните свършили тази работа.