През 2019 год. в могилата Мал тепе са проведени археологически разкопки с ръководител доц. Кисьов. Разкрито е внушително инженерно съоръжение, представляващо стъпаловидна кула с височина повече от 20 м, покрита с могилния насип, която е служила като фундамент за изградено на върха на могилата монументално съоръжение, вероятно с вид на античен храм със стъпаловиден подиум, колонада и вероятно статуарна група. За съжаление, след като през 2019 г. е разкрита почти изцяло южната фасада на римската кула, през зимата тя е оставена без никакво укрепване и без да бъде засипана обратно, поради което през февруари 2020 г. цялата южна фасада се срутва. Вероятната причина е, че съоръжението е било строено като фундамент за паметника на върха на могилата и съответно зидарията не е била здраво превързана и укрепена с тухлени пояси, тъй като не е била предназначена да носи тежестта на свободно стояща сграда. Това обстоятелство не е отчетено от археолозите, които си пожелават кулата да не се струти през зимата и не предприемат мерки за нейното укрепване.
Намерените на обекта монети са от времето на император Филип I Арабина (244 – 249 г.). Работна датировка на съоръжението, предложена то изследователския екип, е II – ІІІ в. сл. Хр., около или след епохата на Войнишките императори в древен Рим. Преди време имаше и друга по-малка могила. Тя се намира в селскостопанския двор на „Маноле 2“. Обектът е проучен и са установени разнообразни археологически материали, които се съхраняват в Археологическия музей в Пловдив.